Forum O wszystkim i o Niczym
Rejestrowac SIE !!
FAQ
Szukaj
Użytkownicy
Grupy
Galerie
Rejestracja
Profil
Zaloguj
Forum Forum O wszystkim i o Niczym Strona Główna
->
LPR - LIga polskich rodzin
Napisz odpowiedź
Użytkownik
Temat
Treść wiadomości
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje
HTML:
NIE
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
Kod potwierdzający: *
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Skocz do:
Wybierz forum
Administracja
----------------
Regulamin
Witam
Do - Adminów
Od - Adminow
Prozycje
Crash
Gry
----------------
Gry RPG
Gry ONLINE
Gry SPORTOWE
GRY AKCJI
STRZELANINY
Sport
----------------
Piłka Nożna
Inne
Rozrywka
----------------
Humor
Muzyka
Wszystko i Nic
Reklamy TV
TV
----------------
Komedie
Horrory
Seriale
Thlirer i Dramaty
Fantatyka
Anime i Manga
Bajki
Kabarety itp..
Polityka
----------------
Pis - Prawo i Sprawiedliwosc
Po - Platforma Obywatelska
LPR - LIga polskich rodzin
Samoobrona
SLD - Sojusz Lewicy Demokratycznej
Rząd
Newsy
Politycy
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
Matwiej
Wysłany: Śro 9:46, 01 Lis 2006
Temat postu: Roman Giertych
Roman Jacek Giertych (ur. 27 lutego 1971 w Śremie) - polski polityk prawicowy, wicepremier i minister edukacji narodowej w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza, a następnie w gabinecie Jarosława Kaczyńskiego, poseł na Sejm IV i V kadencji, prezes Ligi Polskich Rodzin, dawniej jeden z liderów Rodziny Warszawskiej, były prezes Młodzieży Wszechpolskiej, dawniej działacz ugrupowania Narodowo-Chrześcijańsko-Demokratyczny Blok dla Polski, adwokat, historyk.
Ukończył Wydział Prawa oraz Wydział Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
W 1989 reaktywował katolicko-narodową organizację Młodzież Wszechpolska. Przez pierwsze lata był jej prezesem, a od 1994 jest prezesem honorowym. Był członkiem Stronnictwa Narodowo-Demokratycznego i Stronnictwa Narodowego, które w 2001 z kilkoma organizacjami utworzyły Ligę Polskich Rodzin.
W wyborach w 2001 został z listy LPR wybrany na posła na Sejm IV kadencji z okręgu wyborczego Warszawa II. Od lipca 2004 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego sejmowej komisji śledczej badającą sprawę Orlengate. Ponownie wybrany do Sejmu w wyborach w 2005, tym razem z okręgu wyborczego Warszawa I. W trakcie podliczania głosów pojawiły się spekulacje, iż może nie dostać się do Sejmu (z częściowych wyników wynikało, że lista LPR nie uzyska w Warszawie mandatu); uzyskał ostatecznie 35.512 głosów.
Pełni funkcję przewodniczącego Kongresu LPR, a w Sejmie przewodniczącego Komisji do Spraw Służb Specjalnych.
11 marca 2006 został wybrany na Prezesa LPR w miejsce Marka Kotlinowskiego
5 maja 2006 został wicepremierem i ministrem edukacji narodowej, co przez część społeczeństwa ocenione zostało negatywnie. Protesty przeciw tej nominacji zaczęły organizować środowiska związane głównie z lewicą i organizacjami anarchistycznymi. 9 maja w Warszawie odbyła się manifestacja studencka przeciwko tej nominacji. Kolejne manifestacje odbyły się 13, 14 i 20 maja m.in. w Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Rzeszowie, Szczecinie i Warszawie, zaś 13 czerwca z inspiracji Inicjatywy Uczniowskiej odbył się niezgłoszony do władz protest grupy uczniów ze szkół średnich i gimnazjalnych, która zablokowała siedzibę Ministerstwa Edukacji Narodowej. Nielegalne zgromadzenie zostało usunięte przez policję. Roman Giertych swą niechęć do rozmów z protestującymi tłumaczył tym, że jego zdaniem są to środowiska postulujące także legalizację narkotyków i które w związku z tym nie mogą reprezentować całej młodzieży. Giertych twierdził również, że protesty inspirowane były przez młodzieżówki partii lewicowych oraz powiązane ze "środowiskami homoseksualnymi", których i tak nic nie przekona do jego osoby.
Niedługo po objęciu przez Romana Giertycha funkcji ministra zorganizowano także zbieranie podpisów pod listem otwartym dotyczącym jego odwołania. Zebrano 137 876 podpisów, a list został 8 czerwca przekazany do Kancelarii Premiera[1]. 30 czerwca w liście przesłanym do premiera Marcinkiewicza o odwołanie Giertycha zaapelował przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Broniarz zarzucił ministrowi, że podejmuje decyzje w sprawach oświaty bez konsultacji ze środowiskiem nauczycielskim. Uznał też, że Giertych nie prowadzi wstępnych analiz skutków podejmowanych przez siebie działań, która mają charakter czysto medialny[2]. Kontrowersyjną decyzją Romana Giertycha była także zapowiedziana niespodziewanie 15 lipca 2006 częściowa "amnestia" dla absolwentów, którzy nie zdali matury w 2006 - uważana przez niektórych komentatorów jako polityczna. 2 października 2006 Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył ją do Trybunału Konstytucyjnego[3] .
Od lipca 2006 ambasador Izraela w Warszawie bojkotuje ministra Giertycha i stara się unikać kontaktów z nim w związku z domniemanymi antysemickimi akcentami w programie LPR. Ambasador poprosił też o przesunięcie komórki zajmującej się organizacją przyjazdów izraelskiej młodzieży do Polski (w tym na Marsz Żywych) z MEN np. do Ministerstwa Kultury lub Kancelarii Premiera.
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by
phpBB
© 2001, 2005 phpBB Group
deox v1.2 // Theme created by
Sopel
&
Download
Regulamin